Dnevni centar za smještaj lica sa smetnjama i teškoćama u razvoju 27+

Konceptualno rješenje objekta se zasniva na sinesteziji, neurološkom fenomenu gdje senzorni unos informacije putem jednog čula automatski pobuđuje iskustvo u drugim čulima. U staroj Grčkoj, ovo preplitanje čula bilo je obuhvaćeno jednom riječju "synesthesia" - kombinujući "syn" (zajedno) i "aisthesis" (percepcija). To znači da neki pojedinci, sinestete, mogu istovremeno vidjeti oblik melodije, pripisati boje brojevima ili percipirati predmete kroz ukus. Mogućnosti su opsežne, a nedavna istraživanja pokazuju da najzastupljenija vrsta sinestezije podrazumijeva asociranje boja sa slovima ili brojevima. Ono što je zajedničko svim korisnicima centra je simultani angažman više čula (često nadomješćujući nedostatak funkcije jednog čula) kako bi se percipirao prostor. Ta čula nužno nisu tipična; bilo koji stimulus može se procesuirati kao jedinstveno iskustvo. Zajednička nit svih sinestetičkih iskustava je njihova individualnost. U konačnici, bez obzira na fizičke sposobnosti, svi mi jedinstveno doživljavamo svijet, a kroz podjelu i ukrštanje sebi svojstvenih perspektiva, obogaćujemo ga. Inspirisana tradicionalnom crnogorskom kućom, pravilne osnove i četvorovodnog krova, geometrija objekta je promišljeno dekonstruirana i modifikovana duž X, Y i Z osa. Ovaj proces je proizveo objekat koji se, usljed jedinstvenog i nepravilnog oblika, odvaja od svoje okoline i konteksta, ali istovremeno ostaje i kompoziciono povezan sa tom okolinom, jer je od nje i potekao. Odabrani materijali integrišu objekat u postojeći arhitektonski kontekst. Ulazni i administrativni prostor zauzimaju dvije vidljive etaže, sa završnom obradom fasade od silikatnog bavalita u bijeloj boji, dok je dio za smještaj korisnika obložen drvetom.
Lokacija
Crna Gora
Grad
Berane
Površina
780,48 m2
Godina
2023
Status
Dizajn

U težnji za inkluzijom i ravnopravnošću osoba sa smetnjama i teškoćama u razvoju, konceptualno rješenje je razvijeno u skladu sa načelima univerzalnog dizajna. Univerzalni dizajn kreira proizvode, okruženja i usluge dostupne i upotrebljive svima, bez obzira na sposobnosti, dob ili druge karakteristike. Prema tome, univerzalni dizajn promoviše sredinu u kojoj diskriminacija ne postoji. U skladu sa tim, ovo rješenje se bazira na sedam vodećih načela: pravedna upotreba - obezbjeđenje pristupačnosti svim korisnicima bez obzira na sposobnosti; fleksibilnost u korišćenju - omogućava intuitivno korišćenje proizvoda i usluga u različitim sredinama; jednostavno i intuitivno – efektivno prenosi potrebne informacije korisnicima u različitim uslovima i prema senzornim mogućnostima; tolerancija na grešku – minimizacija rizika i negativnih posljedica slučajnih radnji; efikasna i udobna upotreba – omogućava udobnu i nesmetanu upotrebu proizvoda i usluga; odgovarajuća veličina i prostor – pružanje odgovarajuće veličine i prostora za pristup, manipulaciju i korišćenje bez obzira na veličinu korisnika, držanje ili pokretljivost.

2
3

S obzirom na specijalizovane usluge koje će ovaj centar nuditi osobama sa smetnjama i teškoćama u razvoju, vodeći principi prilagođeni su namjeni objekta. Autori su temeljno identifikovali ciljne grupe, što je rezultiralo sljedećim: osobe sa djelimičnim ili potpunim oštećenjem vida, osobe sa djelimičnim ili potpunim oštećenjem sluha, osobe sa ograničenjem kretanja, osobe sa disleksijom, diskografijom, diskalkulijom i dispraksijom, osobe sa ADHD-om, poremećajem pažnje i hiperaktivnosti, osobe sa Down-ovim sindromom i autistične osobe. Nakon izvršene identifikacije i analize sedam načela univerzalnog dizajna, autori su ih prilagodili i doradili u pet načela za oblikovanje prostora pristupačnog osobama sa teškoćama i smetnjama u razvoju.

Temeljni principi uključili su intuitivni prostorni dizajn, optimizaciju širine hodnika, stvaranje jasnih vizuelnih sekvenci kretanja i obezbjeđenje jednostavne navigacije; korišćenje taktilnih površina i prostornih indikatora, kao što su različiti podni pokrivači, za poboljšanje čulnog iskustva; prilagodljivi prostori za odgovor na različite potrebe, uz sudjelovanje korisnika u procesu projektovanja; funkcionalno zoniranje za bolju orjentaciju; i akustički dizajn koji podržava otvorenost, vizuelni protok i fleksibilan raspored sjedjenja, a istovremeno pruža odgovarajuću zvučnu izolaciju.

7

Galerija

Zasluge

Autori
Nikola Radović, Sonja Milićević, Kristina Radović, Nina Simović
Autorska prava
NRA Atelier