U težnji za inkluzijom i ravnopravnošću osoba sa smetnjama i teškoćama u razvoju, konceptualno rješenje je razvijeno u skladu sa načelima univerzalnog dizajna. Univerzalni dizajn kreira proizvode, okruženja i usluge dostupne i upotrebljive svima, bez obzira na sposobnosti, dob ili druge karakteristike. Prema tome, univerzalni dizajn promoviše sredinu u kojoj diskriminacija ne postoji. U skladu sa tim, ovo rješenje se bazira na sedam vodećih načela: pravedna upotreba - obezbjeđenje pristupačnosti svim korisnicima bez obzira na sposobnosti; fleksibilnost u korišćenju - omogućava intuitivno korišćenje proizvoda i usluga u različitim sredinama; jednostavno i intuitivno – efektivno prenosi potrebne informacije korisnicima u različitim uslovima i prema senzornim mogućnostima; tolerancija na grešku – minimizacija rizika i negativnih posljedica slučajnih radnji; efikasna i udobna upotreba – omogućava udobnu i nesmetanu upotrebu proizvoda i usluga; odgovarajuća veličina i prostor – pružanje odgovarajuće veličine i prostora za pristup, manipulaciju i korišćenje bez obzira na veličinu korisnika, držanje ili pokretljivost.
S obzirom na specijalizovane usluge koje će ovaj centar nuditi osobama sa smetnjama i teškoćama u razvoju, vodeći principi prilagođeni su namjeni objekta. Autori su temeljno identifikovali ciljne grupe, što je rezultiralo sljedećim: osobe sa djelimičnim ili potpunim oštećenjem vida, osobe sa djelimičnim ili potpunim oštećenjem sluha, osobe sa ograničenjem kretanja, osobe sa disleksijom, diskografijom, diskalkulijom i dispraksijom, osobe sa ADHD-om, poremećajem pažnje i hiperaktivnosti, osobe sa Down-ovim sindromom i autistične osobe. Nakon izvršene identifikacije i analize sedam načela univerzalnog dizajna, autori su ih prilagodili i doradili u pet načela za oblikovanje prostora pristupačnog osobama sa teškoćama i smetnjama u razvoju.
Temeljni principi uključili su intuitivni prostorni dizajn, optimizaciju širine hodnika, stvaranje jasnih vizuelnih sekvenci kretanja i obezbjeđenje jednostavne navigacije; korišćenje taktilnih površina i prostornih indikatora, kao što su različiti podni pokrivači, za poboljšanje čulnog iskustva; prilagodljivi prostori za odgovor na različite potrebe, uz sudjelovanje korisnika u procesu projektovanja; funkcionalno zoniranje za bolju orjentaciju; i akustički dizajn koji podržava otvorenost, vizuelni protok i fleksibilan raspored sjedjenja, a istovremeno pruža odgovarajuću zvučnu izolaciju.