Hill of the Arts

Ljudska istorija nas uči o prožimajućem fokusu ljudske rase na strategije preživljavanja i klasne razlike, podstičući kolektivnu ambiciju koja pokreće pojedince u njihovoj neumoljivoj potrazi za dominacijom. Aristotelova tvrdnja da je izvrsnost kultivisana navika – da postajemo ono što uvijek iznova činimo – naglašava nužnost marljivog rada da se postigne nešto veliko, pretvarajući taj rad u rutinu. Ovaj proces, iako zahtijeva određenu dozu mudrosti, nosi sa sobom i inherentne posljedice. Ukorijenjena navika postaje sastavni dio nečijeg identiteta, u konačnici oblikujući kolektivno ponašanje i doprinoseći globalnom fenomenu individualne težnje za nadmoći. Da bi se stvaralo, potrebno je udubiti se u samog sebe. Kreativni um mora biti slobodan od svjetovnih ambicija i želja. Načelo jednostavnosti postojanja krajnji je put do te slobode. Samo kada se oslobodi zemaljskih smetnji, čovjek može istinski stvarati. Priroda je, u svojoj slavi i nesavršenosti, remek-djelo umjetnosti. Privilegija je svjedočiti procesu u kojem umjetnik postaje vlastito umjetničko djelo, nesebično nadahnjujući druge. Harmonija sa prirodom omogućava prihvatanje vlastitog unutrašnjeg svijeta. Umjetnička potraga je potraga za srećom; umjetnost, bez obzira na svoje porijeklo, odražava istinsku prirodu svog stvaraoca, koji je vođen željom za otkrivanje nepoznatog. Probijanje granica proširuje viziju i otkriva ono što se nalazi iza.
Lokacija
Italija
Grad
Torino
Površina
4000 m2
Godina
2020
Status
Dizajn

Arhitektura, u svom širokom opsegu, integriše inženjerske principe sa umjetničkim izrazom, omogućavajući svojim stvaraocima da izazovu širok raspon utisaka. Sinteza svrhe i estetskog doživljaja predstavlja vrhunac ljudskog dostignuća. Međuigra ljepote i funkcionalnosti dalje premošćava naizgled različita polja komercijalnih i umjetničkih nastojanja, koja se tradicionalno smatraju međusobno isključivim. No, arhitektura nudi rješenja koja te aspekte elegantno objedinjuju, postižući skladnu ravnotežu. Trenutna klima zahtijeva inovativno razmišljanje. Brz napredak u svim sektorima zahtijeva uporednu predanost podsticanju trenutaka kontemplacije. Iako za usporavanje tempa po pravilu ne bi trebalo uložiti pretjerani napor, neograničen pristup informacijama, intenzivna globalna konkurencija i sveprisutna hiperpovezanost čine idealizovano globalno selo pomalo nepoželjnim.

Posljedično, pojedinci traže predah. Međutim, ovaj se bijeg pokazao neočekivano izazovnim; moderno doba sa sobom donosi neke druge, ali jednako teške izazove.

Processed with VSCO with a6 preset
Processed with VSCO with a6 preset

Ideja je stvoriti odabranu, geografski izolovanu zajednicu istomišljenika u prirodno odvojenom okruženju. To će stimulisati istraživanje individualnog izražavanja, potencijalno dovodeći do kolektivnog identiteta i, u konačnici, kulture predanosti umjetnosti. Iako ovo djeluje kao stvaranje nove religije, predlog se zapravo odnosi na naglašavanje umjetničke slobode i podizanje kreativnih standarda kako bi se uzdiglo i cjelokupno iskustvo. Fundamentalni koncept se zasniva na ideji o povratku osnovnim principima. Vila Altissimo, sa bogatom istorijskom i kulturnom baštinom, predstavlja idealno utočište za one koji traže predah od zahtjeva i brzine modernog života. Izolovana priroda čini ovo utočište savršeno prikladnim kako za umjetnike, tako i za ljubitelje umjetnosti, koji cijene i gotova umjetnička djela i proces stvaranja. Koncept je inspirisan pećinom – prvim skloništem čovječanstva, koje nudi zaštitu i služi kao prva umjetnička galerija, prikazujući rana ljudska otkrića u novom svjetlu. Ovaj inherentni osjećaj sigurnosti, osjećaj doma, podstiče slobodu koja je neophodna za obožavanje, stvaranje i umjetničko predstavljanje. Pećina stoga predstavlja primjer inicijalne integracije skloništa i umjetničkog izraza, što je čini prikladnim modelom za savremeni, ekskluzivni hotel koji je duboko povezan sa zajednicom, a namijenjen je umjetnicima i ljubiteljima umjetnosti.

Kako bi se optimizovao kreativni proces, umjetnički ateljei su strateški smješteni unutar već postojećih, linearno raspoređenih niša. Ateljei su zatvoreni sa tri strane kako bi podstakli mirnu atmosferu pogodnu za umjetničko stvaranje. Otvorena četvrta strana nudi posmatračima posebnu perspektivu, dopuštajući im da osmatraju, uključe se i jedinstveno dožive umjetnički proces. Mikro-urbani dizajn integriše umjetničke i komercijalne elemente, uključujući sadržaje poput wellness, spa i restorana, u cilju obezbjeđenja holističkog iskustva. Novi objekti ili dijelovi objekata, planirani su na više nivoa, sa ciljem da podstaknu i poboljšaju povezanost, kao i da revitalizuju kompleks u cjelini. Postojeća arhitektura, bogata istorijska i kulturna baština, kao i prirodni umjetnički elementi ključni su za ovaj koncept. Integrisani sa novim sadržajima i objektima, odnosno dijelovima objekata, oni revitalizuju zahvat. Princip „arhitekture ogledala“ dodaje dubinu postojećim prostornim komponentama. Umjetnici, pokrovitelji i korisnici podjednako su ohrabreni da koriste prostor kao platno, skulpturu ili instrument, izražavajući se na jedinstven način. Ogledala odražavaju novostvorenu umjetnost, povećavajući njenu vidljivost i uticaj.

Umjetnost jednostavnosti postojanja, često zanemarena u potrazi za ličnim napretkom, predstavlja inherentni potencijal čovječanstva i ovladavanje tišinom. Neumoljiva potraga za budućim ostvarenjima često zasjeni zahvalnost za prošle uspjehe i dostignuća. Vrijeme je da čovječanstvo zastane, a ova lokacija pruža idealno okruženje za refleksiju: Jednostavno Budi.

Processed with VSCO with a6 preset

Galerija

Zasluge

Arhitektonska firma
NRA Atelier
Vođa projekta
Nikola Radović
Autori
Nikola Radović, Sonja Milićević, Nina Simović, Jovan Balandžić, Danilo Đurišić, Miloš Popović
Autorska prava
NRA Atelier