Dualnost predloženog konceptualnog rješenja ogleda se u ideji „ins“ i „outs“ – jednom unutra, odmah je vani, a opet ostaje unutra. Domovi zdravlja po pravilu nisu mjesta neizmjerne radosti i zadovoljstva, što je prirodna posljedica njihove primarne funkcije. Osnovna funkcija ovih objekata uvijek će ostati ista, a arhitektura, kao praktična umjetnička forma koja služi čovječanstvu, može istražiti alternativne pristupe njihovom dizajnu i poboljšati korisničko iskustvo za sve pojedince koji će ih neizbježno koristiti.
Slučajni posmatrač možda neće odmah primijetiti međuodnos između estetike objekta i njegove funkcionalne organizacije; s vana se čini kao jednostavna, nepromjenjiva, minimalistička struktura. Međutim, dizajn enterijera prilično je neočekivan; ne pretpostavlja se odmah da je riječ o zdravstvenoj ustanovi, već o objektu druge namjene. Ovdje je vidljiva dvostruka priroda: glavni ulaz otvara se prema uređenom području s pažljivo odabranim zelenilom, stvarajući osjećaj smirenosti unutar tipično stresnog okruženja.
Konceptualno rješenje Doma zdravlja obuhvata sva potrebna odjeljenja, strateški međusobno povezana kako bi se osiguralo efektivno pružanje usluga i dostupnost pacijentima.
Fasada objekta uključuje četiri različite vrste materijala: omotač od bijele plastificirane aluminijumske letve u cilju postizanja privatnosti i strukturalnog odvajanja od susjednih objekata; središnja staklena zavjesa za maksimalnu transparentnost u enterijeru; Fundermax ploče u zelenoj boji za naglašavanje dijelova ulaza u zgradu i silikonsko-silikatni bavalit u bež boji za spoljne zidove jezgra, kako bi se „uokvirile“ staklene zavjese.
Kompozitno rješenje uređenja terena odiše minimalističkom estetikom, sa uzdignutim, trouglastim zelenim površinama. Ova betonska ostrva, u bijeloj boji, ispunjena su zemljom za potrebe rasta i razvoja autohtonih vrsta drveća i grmlja. Predložene su dvije vrste popločanja: šestougaone betonske ploče, koje dočaravaju rustičnu estetiku i povećavaju spoljašnju toplotu za udobnost pacijenata; i velike, sive betonske ploče, koje izazivaju utisak minimalizma i savremenosti. Urbani mobilijar odlikuje se minimalističkom estetikom jednostavnih oblika, i u potpunosti je izrađen od Fundermax ploča u završnoj obradi od drveta. Enterijer objekta daje prioritet ugradnji brojnih staklenih ploča kako bi se podstakla transparentnost u interakciji između doktora i pacijenta. Za stvaranje toplije i ugodnije atmosfere za pacijente, inkorporisani su drveni elementi sa zelenim naglaskom koji su komplementarni sa hladnim tonovima stakla.